زنبور عسل, عسل, گرده گل

ساختن عسل طبیعی چطور انجام می شود؟

ساختن عسل توسط زنبور عسل

ساختن عسل توسط زنبور عسل

 

یکی از جالب ترین چرخه های تولید در طبیعت، مربوط به تولید و ساختن عسل توسط زنبور عسل می باشد. دقت و هوشمندی زنبور های عسل در ساختن عسل و کندو، محافظت از آن و همچنین محافظت از ملکه و نوزادان آن، جمع آوری دقیق و حساب شده ی شهد و گرده ی گل ها و… باعث جذابیت این چرخه شده است.

 

اگر شما هم علاقه دارید بدانید زنبور های عسل هنگام ساخت عسل، چه مراحلی را طی می کنند، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

 

شما می توانید جهت اطلاع از محصولات و لیست قیمت های مجموعه تولیدی و تخصصی زندو اینجا کلیک کنید.

 

 

  1. تلاش برای جمع آوری شهد:

اولین مرحله برای ساختن عسل توسط زنبورها، اقدام به جمع آوری شهد گل ها می باشد. در این مرحله زنبور ها به منظور تغذیه و جمع آوری شهد به سمت گل های مورد نظر حرکت می کند.

بعد از نشستن بر روی گل مورد نظر، با دهان خرطوم مانند خود برای مکش و تغذیه از شهد گل ها تلاش می کند. مواد مکیده شده توسط خرطوم زنبور وارد محفظه ای در بدن آن می شود که معده عسل نام دارد.

در این مرحله زنبور ها توسط کرک هایی که سرتاسر بدنشان را پوشانده است برای جمع آوری گرده گل ها نیز تلاش می کنند.

 

 

  1. بازگشت به کندو:

زنبور عسل پس از جمع آوری شهد و گرده گل، به سمت کندو حرکت می کند. اما به نظر شما هنگامی که زنبور عسل در راه کندو حرکت می کند برای شهد گل چه اتفاقی می افتد؟!

در این مدت، قند موجود در شهد ذخیره شده در معده عسل زنبور، توسط آنزیم های مختلف تبدیل به قند های ساده تری می شود.

 

 

  1. تحویل شهد به زنبورهای کارگر:

هنگامی که زنبور عسل به کندو می رسد، شهد جمع آوری و ذخیره شده در معده عسل را تحویل زنبورهای کارگر کندو می دهد.

زنبورهای کارگر وظیفه دارند شهدی که دریافت می کنند را بخورند و آن را برگردانند و آنقدر این عمل را تکرار می کنند تا غلظت شهد به حد مطلوبی برسد.

 

 

  1. ورود شهد به خانه های شش ضلعی:

پس از آنکه غلظت شهد به حد مدنظرشان رسید آن را به درون خانه های شش ضلعی کندو باز می گردانند.

پس از آن زنبورهای کارگر تلاش می کنند با بال زدن بر روی این خانه های شش ضلعی رطوبت شهد را کاهش دهند. زیرا بال زدن های آنها کمک می کند رطوبت اضافی موجود در شهد تبخیر شود.

 

 

  1. آماده شدن و ساختن عسل:

هنگامی که زنبور های کارگر موفق شدند رطوبت شهد را کاهش دهند و آن را اصطلاحا خشک کنند؛ با پوششی از جنس موم، خانه های شش ضلعی کندو را می پوشانند. در این مرحله عسل آماده تحویل به انسان است!

 

 

کنترل میزان رطوبت عسل یکی از مهم ترین مراحل در تولید آن می باشد. برای انجام درست و صحیح این فرآیند، مکان قرار گیری کندو بسیار اهمیت دارد. زیرا در مناطق رطوبتی و نزدیک به دریا زنبور ها نمی توانند کنترل رطوبت موجود در شهد را به خوبی انجام دهد. از این رو بهتر است کندو در مناطق خشک قرار داشته باشد تا غلظت عسل مناسب باشد.

 

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *